وبلاگ چت وان

وبلاگ چت وان

متخصصان علوم پزشکی در پرتغال طی آزمایشات جدیدی دریافته‌اند که مالاریا از بروز عفونت‌های شدید جلوگیری می‌کند.

دکتر ماریا موتا از متخصصان دانشگاه لیسبون در پرتغال با انجام این آزمایشات متوجه شد که ابتلا به دوز کامل عفونت مالاریا با فعال سازی نوعی هورمون از بدن در برابر عفونت‌های جدید حاصل از این انگل محافظت می‌کند. این هورمون در واقع عطش سلولهای کبدی را به آهن افزایش می‌دهد.

به گزارش شبکه خبری ای‌بی‌سی، این مطالعه کاربردهایی برای استفاده از مکمل‌های آهن، جهت درمان کم خونی فقر آهن (آنمی) بویژه در کودکان خردسالی دارد که در کشورهایی با درصد بالای شیوع این بیماری زندگی می‌کنند.
به گفته پزشکان، یکی از عوارض جانبی شدید مالاریا بروز کم خونی فقر آهن است که به ویژه در کودکان تشدید می‌شود.

دکتر موتا در مطالعات خود متوجه شد که انگل‌های مالاریا در بدن موشهای آزمایشگاهی در واقع تولید هورمون «هپسیدین» را موجب می‌شود. این هورمون مقدار آهن موجود در کبد را کاهش می‌دهد و این پدیده زمانی رخ می‌دهد که تراکم انگل‌ها در خون به حد جدی و خطرناک می‌رسد. این شرایط در عوض از نگهداری عفونت بیشتر در سلولهای کبدی و پیشرفت بیماری تا مراحل خونی جلوگیری می‌کند.

در این گزارش آمده است: متخصصان برای اولین بار به نقش حیاتی آهن در ایجاد عفونت شدید یا عفونت‌های چندگانه مالاریا پی برده‌اند. بیماری مالاریا از انگلی موسوم به پلاسمودیوم و از یک پشه آلوده به بدن انسان منتقل می‌شود.